خداحافظی با لکه ها (1)

بخش اول

 دراین مقاله سعی داریم راهکار های مفیدی برای لکه‌بری لباس ها در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید باز هم از لباس هایتان استفاده نمایید.

قبل از هر چیز شما باید بدانید اولین و موثرترین راهکار برای از بین بردن لکه ها، تمیزکردن آن ها در سریعترین زمان است زیرا امکان از بین رفتن لکه های تازه، بسیار بیشتر از حالتی است که آن ها مدتی بر روی پارچه باقی مانده باشند.

 پاک کردن لکه‌ی چمن

ابتدا با یک شوینده‌‌ی مناسب، پارچه را شسته و خوب بسابید سپس اگر لکه از بین نرفت شما می‌توانید ناحیه مدنظر را با استفاده از الکل صنعتی لکه‌بری نمایید.

• پاک کردن لکه‌ی شکلات

برای از بین بردن لکه‌ی شکلات ابتدا اجازه دهید شکلات به طور کامل بر روی لباس شما خشک شود سپس سعی کنید شکلات خشک شده را با ناخن یا جسمی که به پارچه آسیب نمی‌زند، از آن جدا کنید. برای از بین بردن رد شکلات باقی مانده کافی است مقداری پودر لباس‌شویی مخصوص با پارچه را با یک لیوان آب مخلوط کنید و قسمت لکه‌دار را به‌مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار دهید و سپس آبکشی نمایید.

• پاک کردن لکه چای و قهوه

بهترین روش برای از بین بردن این نوع لکه ها شستن سریع لباس با استفاده از شوینده و آب سرد است اما اگر امكان شست وشوي سريع آن وجود نداشت، مقداري نمك بر روي سطح لكه بريزيد و اجازه دهید تا نمك آن را به خود جذب كند. سپس در صورت بر طرف شدن لکه، لباس را با آب گرم و شوینده بشویید.

روش ديگری که می‌توان برای از بین بردن لكه‌ی چای و قهوه به کار برد، استفاده از اسپري مخصوص مو است. شما ابتدا میبایست سطح لکه را با اسپری بپوشانید سپس با یک قطعه صابون روي سطح لكه بسابید و بعد از آن پارچه را در آب سرد خيس نموده و بشوييد.

• پاک کردن مواد آرایشی مایع

برای پاک کردن لکه مواد آرایشی مایع از روی لباس می توانید از کِرِم اصلاح و کیسه حمام استفاده نمایید و لکه را به طور کامل از بین ببرید.

• پاک کردن لکه‌ی آبمیوه

مقداري نمك بر روي لكه و اطراف آن بريزيد پس از گذشت چند دقیقه بخش لکه‌دار را در آب سرد به مدت 10 دقیقه بخیسانید. بعد از آن پارچه را با آب گرم و مواد شوينده شيميايي بشوييد.

•پاک کردن لکه‌ شمع، مداد شمعي و مدادهاي چرب آرايشي

برای از بین بردن این گروه از لکه ها ابتدا میبایست باقي مانده‌ی ماده را با جسمي نوك تيز به آرامي برداريد. سپس دو تكه دستمال کاعذی يا كاغذ قهوه اي (مورد استفاده در خشكشويي ها) در دو طرف لكه قرار دهيد. سپس اتوي گرم را بر روي يكي از كاغذها در محل لكه فشار دهيد. بدین صورت چربي موجود در لكه آب مي شود و جذب دستمال يا كاغذهاي طرفين مي شود.

 

برای مطالعه‌ی بخش دوم این مقاله وارد شوید 

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.